امامزاده زید

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۱۲-۲۸

آرامگاه امام‌زاده زید (علیه‌السلام) یکی از مزارهای باشکوهی است که در شهداد قرار گرفته است. نسب شریف ایشان با هفت واسطه به امام صادق (علیه‌السلام) منتهی می‌شود. این سید بزرگوار جد اعلای سادات خبیص است که همزمان با آغاز حکومت سلجوقیان جهت تبلیغ دین اسلام و فرامین امامان بزرگوار به کرمان مأموریت یافت .

امام زاده زید در سال ۴۳۰ هجری قمری به شهداد رسیده و تا پایان عمر در این شهر سکنی گزیدند. حضور ایشان موجبات افزایش ایمان و اعتقادات مردم آن شهر شد. ملک قاورد سلجوقی اولین حاکم سلجوقیان کرمان که سنی مذهب بوده نسبت به این عارف بزرگوار ارادت و اعتقاد خاصی داشته است . نقل شده است که شاه نعمت الله ولی از زوار دائمی قبر امامزاده زید بوده و همه ساله برای زیارت این امامزاده به شهداد سفر می کرده اند. از سویی نام این امامزاده هزار ساله در تاریخ سلاجقه کرمان ذکر شده و مقبره این سید بزرگوار در هنگام ورود مارکوپولو به کرمان وجود داشته است .

پدران این بزرگوار، همه از از بزرگان سادات اهل بیت (ع) و از مشاهیر خاندان پیامبر (ص) بودند.

صفه صفا از قرن هشتم در صحن امامزاده زید (ع) ساخته شده که در برخی اوقات، نواختن نقاره در این محل طنین دلنشینی در ذهن زائران و گردشگران ایجاد می کند.دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.