کویر

تاریخ انتشار:۱۴۰۰-۱۲-۲۸

افسون کویر کسی را که یک بار محصورش شده باشد رها نخواهد کرد…

کلوت نام منطقه ای طبیعی و جغرافیایی در بیابان لوت است که در اثر سازوکار شگفت انگیز آب و باد و فرسایش زمین است و حدود ۲۰ هزار سال قبل به علت فرسایش آبی و بادی به وجود آمده است. کلوت پدیده ای منحصربه فرد و یکی از باشکوه ترین مناطق دیدنی و طبیعی جهان محسوب می شود که ۸۰ کیلومتر عرض و ۱۴۵ کیلومتر طول دارد. بیش از ۱۱ هزار کیلومترمربع مساحت آن است و در دل بیابان جهانی لوت قرار دارد. واژه ی کلوت از دو بخش ”کل” و ”لوت” تشکیل شده که ”کل” به معنای شهر و آبادی بوده و ”لوت” همان کویر لوت است.

بیابان جهانی لوت در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در سال ۱۳۹۵ بعنوان اولین اثر طبیعی ایران به ثبت رسید که بزرگترین منطقه کلوخی جهان ویکی از گرم ترین نقطه کره زمین است. بیابان لوت، سرزمین گرمای سوزان و شن و طوفان و رگه های نمک است. این میراث جهانی در جنوب شرقی ایران، در شرق کوه های مرکزی و رشته کوه های زاگرس در میان سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان گسترده شده است.

سراب لوت  به قدری زیباست که گویی صدها کشتی و قایق بر آب مجازی آن شناور هستند و در آنجا همه چیز نزدیک تر به نظر می آید.

پروفسور پرویز کردوانی بیابان شناس معروف و استاد دانشگاه های تهران که به گفته وی چهل سال از عمرش را در بیابان های دنیا گذرانده است  و حدود  پنج سال بیابان های لوت شهداد را مورد بررسی قرارر داده است می گوید:

(( کویر شهداد زیباترین کویر دنیاست و تا به حال مثل آن ندیده ام )).دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.